понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo jak kto woli ��ywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, lecz często służą dodatkowo za ozdobę. Zwykle takie sztacheta PCV buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, ale chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV z Siewnic zdołają być bardzo wysmukłe, choć trzeba je cyklicznie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe z Wisły stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий