среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na ogrodzenia z plastyku z Łomianek na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na plotki z Winylu na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ploty plastykowe na plot i bramę sztachetowa wznosi się z kamieni wielorakiego układu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych obrysach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia z plastyku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий